הכל על סיבים אופטיים

אחת הטכנולוגיות החדישות ביותר בתחום העברת המידע והתקשורת אלו הם סיבים אופטיים. אם אינכם יודעים במה בדיוק מדובר, מהם סיבים אופטיים וכיצד טכנולוגיה זו מייעלת את חייכם, הנה כל הפרטים שיעזרו לכם לקבל תמונה רחבה יותר.

כולנו כבר רגילים לרעיון של העברת מידע ממקום למקום, הוא קיים כבר כמעט אלפיים שנה. כאשר אנו מדברים בטלפון נייח, כבל תיל נושא את הקול שלנו אל עבר שקע הקיר ומשם, כבל אחר מעביר אותו אל תחנות טלפוניות מקומיות. טלפונים סלולריים עובדים בצורה שונה. הם מקבלים ומוסרים מידע באמצעות גלי רדיו, שאינם נראים לעין בלתי מזויינת, טכנולוגיה זו נקראת תקשורת אל חוטית  היות והיא לא עושה שימוש בכבלים כלל. סיבים אופטיים, הנחשבים לטכנולוגיה מתקדמת השונה לחלוטין מן השתיים הקודמות, יכולים להעביר את המידע ממקום למקום בפחות מכמה שניות בודדות על ידי כך ששולחים מידע מקודד לתוך אלומת אור. למעשה הם מעבירים שיחות טלפון תוך שנעזרים במהירות האור.

מהם סיבים אופטיים?

כבל אופטי מורכב מהמון חוטים דקים מאוד של זכוכית או פלסטיק, חוטים אשר נקראים סיבים אופטיים. כבל אחד יכול לכלול סיבים בודדים או מאות סיבים בו זמנית, תלוי בסוגו או גודלו. רק על מנת לסבר את האוזן, כל חוט או אם תרצו – סיב אופטי אחד אומנם דק יותר משערה של בן אדם, אך הוא יכול לשאת עליו עשרות אלפי שיחות טלפון. כתוצאה מכך, כבל אופטי ובו מאות סיבים, יכול לשאת עליו מיליוני שיחות ממקום למקום בקלות וביעילות.

הטכנולוגיה של סיבים אופטיים

הטכנולוגיה בה נעשה שימוש על מנת להעביר את המידע ממקום למקום היא אופטית, כלומר מבוססת על אור. אנו ננסה לפשט את העניין עבורכם – נניח שהייתם רוצים להעביר מידע מהמחשב שלכם אל מחשב של חבר המתגורר במורד הרחוב בעזרת טכנולוגיה אופטית. הייתם צריכים לחבר את המחשב שלכם אל לייזר שיכול להמיר את המידע החשמלי שנמצא על המחשב להבזקי אור. הלייזר יעביר את המידע לכבל האופטי במהירות גדולה, הם ינועו במורד הכבל ויגיחו מצדו השני של הכבל ישר אל המחשב אליו הועבר המידע. כמובן שהמחשב השני צריך מנגנון אשר יאפשר לו להבין את הבזקי האור ולתרגם אותם בחזרה למידע חשמלי.

אז איך סיבים אופטיים עובדים בעצם?

הפוטונים (חלקיקי אור) מועברים דרך הכבל האופטי, כאשר תנועתם דומה לקפיצות בלתי פוסקות תוך שהם מתנגשים ללא הרף בדפנות הצינור. היה אפשר לצפות שהאור ידלוף החוצה כאשר הוא בא במגע עם הכבל, החוט או הצינור, אך הדבר נמנע בשל העובדה שמדובר בצינורות פלסטיק או זכוכית המונחים בזווית אשר יוצרת השתקפות. להשתקפות זו יש אפקט של מראה ולה יכולת של החזרת אור וכך למעשה האור נשמר בתוך הצינורות ואף מגיע אל יעדו הסופי. הגורם השני העוזר לשמור את האור בתוך הצינור הוא מבנה הכבל עצמו. הכבל מורכב משני חלקים שונים – ליבה ומעטפת. החלק של הליבה הוא החלק שבו האור עובר כאשר המעטפת נמצאת בחלקה החיצוני של ליבת הכבל ועשויה משכבה נוספת של זכוכית. תפקידה של המעטפת הוא לשמור את האותות שמעוברים על ידי האור בתוך חלקו המרכזי של הכבל.

הסוגים השונים של סיבים אופטיים

כאמור אלומות האור, על המידע שהן מכילות, יכולות לעבור ממקום למקום באמצעות סיבים אופטיים, כאשר הסוגים השונים של הסיבים יקבעו את האופן שבו המידע יועבר. ישנם סיבים פשוטים ולהם ליבה דקה מאוד בהם כל האותות מועברים ישר וללא קפיצות והם מתאימים בעיקר לטלוויזיה בכבלים, להעברת שיחות טלפון או לאינטרנט. סוג אחר של סיבים אופטיים מאפשר לאור לעבור דרכו תוך שהוא מנותב למסלולים שונים. סיבים אלו, אשר הנם גדולים יותר, מיועדים בעיקר למרחקים קצרים והם משמשים כדי לחבר בין רשתות מחשבים.

הטכנולוגיה של סיבים אופטיים נחשבת למתקדמת במיוחד ומלבד תחום התקשורת נעשה בה גם שימוש בעולם הרפואה. כדי לדעת, מהם הסיבים שמתאימים לצרכים שלכם, מומלץ לפנות לחברה מקצועית שזהו תחום התמחותה ולקבל ייעוץ והכוונה.